skip to content

200m men

table
Result Participant
G
19.75
Joe DELOACH
S
19.79
Carl LEWIS
B
20.04
Robson DA SILVA
Full Results →

long jump men

table
Result Participant
G
8.72
Carl LEWIS
S
8.49
Mike POWELL
B
8.27
Larry MYRICKS
Full Results →

shot put men

table
Result Participant
G
22.47
Ulf TIMMERMANN
S
22.39
Randy BARNES
B
21.99
Werner GÜNTHÖR
Full Results →

20km walk men

table
Result Participant
G
1:19:57
Jozef PRIBILINEC
S
1:20:00
Ronald WEIGEL
B
1:20:14
Maurizio DAMILANO
Full Results →

50km walk men

table
Result Participant
G
3:38:29
Vyacheslav IVANENKO
S
3:38:56
Ronald WEIGEL
B
3:39:45
Hartwig GAUDER
Full Results →

decathlon men

table
Result Participant
G
8488
Christian SCHENK
S
8399
Torsten VOSS
B
8328
Dave STEEN
Full Results →

high jump men

table
Result Participant
G
2.38
Gennadi AVDEENKO
S
2.36
Hollis CONWAY
B
2.36
Rudolf POVARNITSYN
B
2.36
Patrik SJÖBERG
Full Results →

3000m steeplechase men

table
Result Participant
G
8:05.51
Julius KARIUKI
S
8:06.79
Peter KOECH
B
8:07.96
Mark ROWLAND
Full Results →

javelin throw men

table
Result Participant
G
84.28
Tapio KORJUS
S
84.12
Jan ?ELEZNÝ
B
83.26
Seppo RÄTY
Full Results →

marathon men

table
Result Participant
G
2:10:32
Gelindo BORDIN
S
2:10:47
Douglas WAKIIHURI
B
2:10:59
Hussein AHMED SALAH
Full Results →

hammer throw men

table
Result Participant
G
84.80
Sergey LITVINOV
S
83.76
Yuri SEDYKH
B
81.16
Yuri TAMM
Full Results →

110m hurdles men

table
Result Participant
G
12.98
Roger KINGDOM
S
13.28
Colin JACKSON
B
13.38
Tonie CAMPBELL
Full Results →

triple jump men

table
Result Participant
G
17.61
Khristo MARKOV
S
17.52
Igor LAPSHIN
B
17.42
Aleksandr KOVALENKO
Full Results →

10000m men

table
Result Participant
G
27:21.46
Moulay Brahim BOUTAYEB
S
27:23.55
Salvatore ANTIBO
B
27:25.16
Kipkemboi KIMELI
Full Results →

5000m men

table
Result Participant
G
13:11.70
John NGUGI
S
13:15.52
Dieter BAUMANN
B
13:15.73
Hansjörg KUNZE
Full Results →

400m men

table
Result Participant
G
43.87
Steve LEWIS
S
43.93
Harry Butch . REYNOLDS
B
44.09
Danny EVERETT
Full Results →

100m men

table
Result Participant
G
9.92
Carl LEWIS
S
9.97
Linford CHRISTIE
B
9.99
Calvin SMITH
Full Results →

400m hurdles men

table
Result Participant
G
47.19
André PHILLIPS
S
47.23
El Hadji Amadou DIA BA
B
47.56
Edwin MOSES
Full Results →

4x400m relay men

table
Result Participant
G
2:56.16
S
3:00.30
B
3:00.56
Full Results →

4x100m relay men

table
Result Participant
G
38.19
S
38.28
B
38.40
Full Results →

1500m men

table
Result Participant
G
3:35.96
Peter RONO
S
3:36.15
Peter ELLIOTT
B
3:36.21
Jens-Peter HEROLD
Full Results →

javelin throw women

table
Result Participant
G
74.68
Petra FELKE
S
70.32
Fatima WHITBREAD
B
67.30
Beate KOCH
Full Results →

marathon women

table
Result Participant
G
2:25:40
Rosa MOTA
S
2:25:53
Lisa ONDIEKI
B
2:26:21
Katrin DÖRRE
Full Results →

long jump women

table
Result Participant
G
7.40
Jackie JOYNER
S
7.22
Heike DRECHSLER
B
7.11
Galina CHISTYAKOVA
Full Results →

100m women

table
Result Participant
G
10.54
Florence GRIFFITH JOYNER
S
10.83
Evelyn ASHFORD
B
10.85
Heike DRECHSLER
Full Results →

heptathlon women

table
Result Participant
G
7291 P.
Jackie JOYNER
S
6897
Sabine JOHN
B
6858
Anke BEHMER
Full Results →

4x400m relay women

table
Result Participant
G
3:15.18
S
3:15.51
B
3:18.29
Full Results →

100m hurdles women

table
Result Participant
G
12.38
Yordanka DONKOVA
S
12.61
Gloria SIEBERT
B
12.75
Claudia ZACZKIEWICZ
Full Results →

1500m women

table
Result Participant
G
3:53.96
Paula IVAN
S
4:00.24
Laima BAIKAUSKAITE
B
4:00.30
Tatyana SAMOLENKO-DOROVSKIKH
Full Results →

10000m women

table
Result Participant
G
31:05.21
Olga BONDARENKO
S
31:08.44
Elizabeth MCCOLGAN-LYNCH
B
31:19.82
Yelena ZHUPIYEVA
Full Results →

shot put women

table
Result Participant
G
22.24
Natalya LISOVSKAYA
S
21.07
Kathrin NEIMKE
B
21.06
Meisu LI
Full Results →

200m women

table
Result Participant
G
21.34
Florence GRIFFITH JOYNER
S
21.72
Grace JACKSON
B
21.95
Heike DRECHSLER
Full Results →

3000m women

table
Result Participant
G
8:26.53
Tatyana SAMOLENKO-DOROVSKIKH
S
8:27.15
Paula IVAN
B
8:29.02
Yvonne MURRAY
Full Results →

400m women

table
Result Participant
G
48.65
Olga BRYZGINA
S
49.45
Petra MÜLLER
B
49.90
Olga NAZAROVA
Full Results →

discus throw women

table
Result Participant
G
72.30
Martina HELLMANN
S
71.88
Diana GANSKY
B
69.74
Tsvetanka KHRISTOVA
Full Results →

high jump women

table
Result Participant
G
2.03
Louise RITTER
S
2.01
Stefka KOSTADINOVA
B
1.99
Tamara BYKOVA
Full Results →

400m hurdles women

table
Result Participant
G
53.17
Debbie FLINTOFF-KING
S
53.18
Tatyana LEDOVSKAYA
B
53.63
Ellen FIEDLER
Full Results →

4x100m relay women

table
Result Participant
G
41.98
S
42.09
B
42.75
Full Results →

800m women

table
Result Participant
G
1:56.10
Sigrun WODARS
S
1:56.64
Christine WACHTEL
B
1:56.91
Kim GALLAGHER
Full Results →

discus throw men

table
Result Participant
G
68.82
Jürgen SCHULT
S
67.48
Romas UBARTAS
B
67.38
Rolf DANNEBERG
Full Results →

pole vault men

table
Result Participant
G
5.90
Sergey BUBKA
S
5.85
Rodion GATAULLIN
B
5.80
Grigori EGOROV
Full Results →
back to top Fr