skip to content
Date
26 Feb 2006
Tags
IOC News , Press Release

Flag Bearers for the Closing Ceremony


The International Olympic Committee (IOC) is pleased to announce the list of the flag bearers for the 80 National Olympic Committees (NOCs) participating in the Closing Ceremony of the XX Olympic Winter Games – Torino 2006.
 
COUNTRY
FIRST NAME
LAST NAME
SPORT
Greece
Vassilis
Dimitriadis
Alpine Skiing
Albania
Erjon
Tola
Alpine Skiing
Algeria
Nouredine Maurice
Bentoumi
Cross Country
Andorra
Ceremony personnel
Argentina
Clyde
Getty
Freestyle Ski
Armenia
Azroyan
Vazgen
Figure Skating
Australia
Dale
Begg-Smith
Freestyle Skiing
Austria
Andreas
Proeller
Bobsleigh
Azerbaijan
Teymur
Jafarov
NOC Assistant
Belgium
Bart
Veldkamp
Speed Skating
Bermuda
Patrick
Singleton
Skeleton
Belarus
Alexandra
Lasurtkin
Cross Country
Bosnia and Herzegovina
Mojca
Rataj
Alpine Skiing
Brazil
Nikolai
Hentsch
Alpine Skiing
Bulgaria
Evgeniya
Radanova
Short Track
Canada
Cindy
Klassen
Speed Skating
Czech Republic
Katerina
Neumannova
Cross Country
Chile
Marcos
Zuñiga
Biathlon
People's Republic Of China
Han
Xiaopeng
Freestyle Skiing
Costa Rica
Arturo
Kinch
Cross Country
Cyprus
Christodoulou
Theodoros
Alpine Skiing
Republic of Korea
Jeon
Da-Hye
Speed Skating
Democratic People's Republic Of Korea
Jongin
Han
Figure Skating
Croatia
Ivan
Sola
Bobsleigh
Denmark
Daniel
Mckay
NOC Assistant
Estonia
Kristina
Smigun
Cross Country
Ethiopia
Robel
Teklmariam
Cross Country
Former Yugoslav Republic of Macedonia
Gjorgji
Marcovski
Alpine Skiing
Finland
Markku
Uusipaavalniemi
Curling
France
Carole
Montillet-Carles
Alpine Skiing
Georgia
Iason
Abramashvili
Alpine Skiing
Germany
Claudia
Pechstein
Speed Skating
Japan
Joji
Kato
Speed Skating
Great Britain
Shelly
Rudman
Skeleton
Hong Kong, China
Yueshuang
Han
Short Track
India
Neha
Ahuja
Alpine Skiing
Islamic Republic Of Iran
Mirhashemi Seyed
Mojtaba
Cross Country
Ireland
Rory
Morrish
Cross Country
Iceland
Sindri
Palsson
Alpine Skiing
Virgin Islands
Anne
Abernathy
Luge
Israel
Galit
Chait
Figure Skating
Kazakhstan
Radik
Zhaparov
Ski Jumping
Kenya
Philip
Boit
Cross Country
Kyrgyzstan
Ivan
Borisov
Alpine Skiing
Latvia
Ilmars
Bricis
Biathlon
Lebanon
Jean
Kairouz
Alpine Skiing
Liechtenstein
Alex
Hermann
Chef de Mission
Lithuania
Irina
Terentjeva
Cross Country
Luxembourg
Fleur
Maxwell
Figure Skating
Madagascar
Matheiu
Razahkolona
Alpine Skiing
Republic Of Moldova
Natalia
Levtchenkova
Biathlon
Monaco
Jérémy
Bottin
Bobsleigh
Mongolia
Erdene-Ochir
Ochirsuren
Cross Country
Nepal
Kamal
Chitrakar
Cross Country
Norway
Frode
Estil
Cross Country
New Zealand
Sean
Becker
Curling
Netherlands
Rintje
Ritsma
Speed Skating
Poland
Tomasz
Sikora
Biathlon
Portugal
Danny
Silva
Cross Country
Romania
Antal
Zsolt
Cross Country
Russian Federation
Evgeniya
Plushenko
Figure Skating
San Marino
Cardelli
Marino
Alpine Skiing
Senegal
Lamine
Gueye
Olympic Attaché
Serbia and Montenegro
Aleksandar
Milenkovic
Biathlon Cross Country
Slovakia
Martin
Bajcick
Cross Country
Slovenia
Nejc
Brodar
Cross Country
Spain
Juan Jesus
Guterret
Cross Country
United States of America
Joey
Cheek
Speed Skating
South Africa
Tyler
Botha
Skeleton
Sweden
Anette
Norberg
Curling
Switzerland
Maya
Pederson
Skeleton
Tajikistan
Abdugafar
Sharipov
Alpine Skiing
Chinese Taipei
NOC Assistant or Ceremony Personnel
Thailand
NOC Assistant or Ceremony Personnel
Turkey
Sabahattin
Oglago
Cross Country
Ukraine
Natalia
Yakushenko
Luge
Hungary
Erika
Huszar
Short Track
Uzbekistan
Kayrat
Ermetov
Alpine Skiing
Venezuela
Werner
Hoeger
Luge
Italy
Armin
Zoeggeler
Luge
 
back to top