View Results

Please choose Game and Sport to view event results.
  View Event Results  

Search for Medalist

Please type one name and/or choose at least one parameter.

Sochi 2014

Ski Jumping,Normal Hill Individual men

FINAL STANDING

Rank Athlete NOC Result Notes
Kamil STOCH
POL
278.0
Peter PREVC
SLO
265.3
Anders BARDAL
NOR
264.1
4 Thomas DIETHART
AUT
258.3
5 Michael HAYBOECK
AUT
258.0
6 Andreas WELLINGER
GER
257.1
7 Maciej KOT
POL
255.8
8 Noriaki KASAI
JPN
255.2
9 Jernej DAMJAN
SLO
254.7
10 Andreas WANK
GER
253.4
11 Gregor SCHLIERENZAUER
AUT
253.3
12 Anssi KOIVURANTA
FIN
252.8
13 Jan ZIOBRO
POL
252.4
14 Thomas MORGENSTERN
AUT
251.6
15 Anders FANNEMEL
NOR
249.1
16 Roman KOUDELKA
CZE
246.8
17 Simon AMMANN
SUI
246.6
18 Reruhi SHIMIZU
JPN
246.4
19 Jakub JANDA
CZE
243.8
20 Richard FREITAG
GER
243.7
21 Yuta WATASE
JPN
243.0
22 Rune VELTA
NOR
241.4
23 Jan MATURA
CZE
239.5
24 Taku TAKEUCHI
JPN
239.4
25 Gregor DESCHWANDEN
SUI
239.3
26 Jurij TEPES
SLO
236.7
27 Anders JACOBSEN
NOR
234.3
28 Sebastian COLLOREDO
ITA
232.6
29 Janne AHONEN
FIN
229.2
30 Mikhail MAKSIMOCHKIN
RUS
227.9
31 Severin FREUND
GER
217.7
32 Dawid KUBACKI
POL
118.3
33 Jarkko MAEAETTAE
FIN
116.9
34 Seou CHOI
KOR
116.2
35 Nicholas ALEXANDER
USA
116.0
36 Ilmir HAZETDINOV
RUS
114.8
37 Mackenzie BOYD-CLOWES
CAN
114.4
38 Kaarel NURMSALU
EST
113.3
39 Olli MUOTKA
FIN
113.0
40
CAN
111.1
41 Ronan LAMY CHAPPUIS
FRA
111.0
42 Hyun-Ki KIM
KOR
109.2
43 Heung-Chul CHOI
KOR
109.1
44 Alexey ROMASHOV
RUS
109.0
45 Peter FRENETTE
USA
107.2
46 Lukas HLAVA
CZE
105.7
47 Anders JOHNSON
USA
104.2
48 Denis KORNILOV
RUS
103.2

men's ski jumping - normal hill final - stoch wins gold

Final Round

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Kamil STOCH
POL
136.0
2 Andreas WELLINGER
GER
131.3
3 Peter PREVC
SLO
130.5
4 Gregor SCHLIERENZAUER
AUT
129.4
5 Anders BARDAL
NOR
128.3
6 Anssi KOIVURANTA
FIN
126.7
7 Jernej DAMJAN
SLO
126.1
8 Thomas MORGENSTERN
AUT
126.0
9 Thomas DIETHART
AUT
125.7
10 Anders FANNEMEL
NOR
125.4
11 Michael HAYBOECK
AUT
124.6
12 Roman KOUDELKA
CZE
124.3
13 Reruhi SHIMIZU
JPN
124.2
13 Maciej KOT
POL
124.2
15 Noriaki KASAI
JPN
124.0
16 Richard FREITAG
GER
122.3
17 Jan ZIOBRO
POL
121.8
18 Simon AMMANN
SUI
121.1
19 Andreas WANK
GER
120.8
20 Yuta WATASE
JPN
120.0
21 Rune VELTA
NOR
118.6
21 Jakub JANDA
CZE
118.6
21 Gregor DESCHWANDEN
SUI
118.6
24 Taku TAKEUCHI
JPN
116.3
25 Jan MATURA
CZE
115.6
26 Anders JACOBSEN
NOR
115.0
27 Sebastian COLLOREDO
ITA
113.7
28 Janne AHONEN
FIN
110.3
29 Jurij TEPES
SLO
109.7
30 Severin FREUND
GER
108.8
31 Mikhail MAKSIMOCHKIN
RUS
98.3

First Round

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Kamil STOCH
POL
142.0 Qualified on Time
2 Anders BARDAL
NOR
135.8 Qualified on Time
3 Peter PREVC
SLO
134.8 Qualified on Time
4 Michael HAYBOECK
AUT
133.4 Qualified on Time
5 Thomas DIETHART
AUT
132.6 Qualified on Time
5 Andreas WANK
GER
132.6 Qualified on Time
7 Maciej KOT
POL
131.6 Qualified on Time
8 Noriaki KASAI
JPN
131.2 Qualified on Time
9 Jan ZIOBRO
POL
130.6 Qualified on Time
10 Mikhail MAKSIMOCHKIN
RUS
129.6 Qualified on Time
11 Jernej DAMJAN
SLO
128.6 Qualified on Time
12 Jurij TEPES
SLO
127.0 Qualified on Time
13 Anssi KOIVURANTA
FIN
126.1 Qualified on Time
14 Andreas WELLINGER
GER
125.8 Qualified on Time
15 Thomas MORGENSTERN
AUT
125.6 Qualified on Time
16 Simon AMMANN
SUI
125.5 Qualified on Time
17 Jakub JANDA
CZE
125.2 Qualified on Time
18 Gregor SCHLIERENZAUER
AUT
123.9 Qualified on Time
18 Jan MATURA
CZE
123.9 Qualified on Time
20 Anders FANNEMEL
NOR
123.7 Qualified on Time
21 Taku TAKEUCHI
JPN
123.1 Qualified on Time
22 Yuta WATASE
JPN
123.0 Qualified on Time
23 Rune VELTA
NOR
122.8 Qualified on Time
24 Roman KOUDELKA
CZE
122.5 Qualified on Time
25 Reruhi SHIMIZU
JPN
122.2 Qualified on Time
26 Richard FREITAG
GER
121.4 Qualified on Time
27 Gregor DESCHWANDEN
SUI
120.7 Qualified on Time
28 Anders JACOBSEN
NOR
119.3 Qualified on Time
29 Sebastian COLLOREDO
ITA
118.9 Qualified on Time
29 Janne AHONEN
FIN
118.9 Qualified on Time
31 Dawid KUBACKI
POL
118.3
32 Jarkko MAEAETTAE
FIN
116.9
33 Seou CHOI
KOR
116.2
34 Nicholas ALEXANDER
USA
116.0
35 Ilmir HAZETDINOV
RUS
114.8
36 Mackenzie BOYD-CLOWES
CAN
114.4
37 Kaarel NURMSALU
EST
113.3
38 Olli MUOTKA
FIN
113.0
39
CAN
111.1
40 Ronan LAMY CHAPPUIS
FRA
111.0
41 Hyun-Ki KIM
KOR
109.2
42 Heung-Chul CHOI
KOR
109.1
43 Alexey ROMASHOV
RUS
109.0
44 Severin FREUND
GER
108.9
45 Peter FRENETTE
USA
107.2
46 Lukas HLAVA
CZE
105.7
47 Anders JOHNSON
USA
104.2
48 Denis KORNILOV
RUS
103.2
Davide BRESADOLA
ITA
Disqualified
Robert KRANJEC
SLO
Did not start

Qualification

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Michael HAYBOECK
AUT
128.6 Qualified on Time
2 Andreas WANK
GER
127.9 Qualified on Time
3 Reruhi SHIMIZU
JPN
126.2 Qualified on Time
4 Anders FANNEMEL
NOR
124.6 Qualified on Time
5 Maciej KOT
POL
123.7 Qualified on Time
6 Roman KOUDELKA
CZE
121.3 Qualified on Time
7 Taku TAKEUCHI
JPN
119.1 Qualified on Time
8 Jan MATURA
CZE
118.5 Qualified on Time
9 Thomas MORGENSTERN
AUT
118.3 Qualified on Time
10 Jakub JANDA
CZE
117.0 Qualified on Time
11 Sebastian COLLOREDO
ITA
116.9 Qualified on Time
12 Anders JACOBSEN
NOR
115.9 Qualified on Time
13 Dawid KUBACKI
POL
115.7 Qualified on Time
14 Jernej DAMJAN
SLO
115.6 Qualified on Time
15 Rune VELTA
NOR
115.1 Qualified on Time
16 Richard FREITAG
GER
114.4 Qualified on Time
16 Hyun-Ki KIM
KOR
114.4 Qualified on Time
18 Seou CHOI
KOR
113.7 Qualified on Time
18 Ilmir HAZETDINOV
RUS
113.7 Qualified on Time
20 Yuta WATASE
JPN
113.5 Qualified on Time
21 Mackenzie BOYD-CLOWES
CAN
113.4 Qualified on Time
22 Jan ZIOBRO
POL
113.2 Qualified on Time
23 Gregor DESCHWANDEN
SUI
111.7 Qualified on Time
24 Denis KORNILOV
RUS
109.6 Qualified on Time
25 Lukas HLAVA
CZE
108.7 Qualified on Time
26 Anders JOHNSON
USA
107.9 Qualified on Time
27 Janne AHONEN
FIN
107.8 Qualified on Time
28
CAN
107.4 Qualified on Time
29 Mikhail MAKSIMOCHKIN
RUS
107.2 Qualified on Time
30 Olli MUOTKA
FIN
107.0 Qualified on Time
31 Jurij TEPES
SLO
106.9 Qualified on Time
32 Kaarel NURMSALU
EST
106.6 Qualified on Time
33 Ronan LAMY CHAPPUIS
FRA
106.2 Qualified on Time
34 Heung-Chul CHOI
KOR
105.9 Qualified on Time
35 Peter FRENETTE
USA
105.3 Qualified on Time
36 Jarkko MAEAETTAE
FIN
104.6 Qualified on Time
37 Anssi KOIVURANTA
FIN
104.5 Qualified on Time
38 Davide BRESADOLA
ITA
104.3 Qualified on Time
39 Alexey ROMASHOV
RUS
102.6 Qualified on Time
40 Nicholas ALEXANDER
USA
100.7 Qualified on Time
41 Matthew ROWLEY
CAN
100.0
42 Chil-Ku KANG
KOR
99.3
43 Roberto DELLASEGA
ITA
98.4
44 Vladimir ZOGRAFSKI
BUL
97.8
45 Sorin Iulian PITEA
ROU
90.2
46 Alexey PCHELINTSEV
KAZ
89.9
47 Trevor MORRICE
CAN
88.7
48 Nico POLYCHRONIDIS
GRE
85.0
49 Marat ZHAPAROV
KAZ
84.9
50 Nicholas FAIRALL
USA
77.3
51 Siim-Tanel SAMMELSELG
EST
66.2

men's ski jumping - normal hill qualification