View Results

Please choose Game and Sport to view event results.
  View Event Results  

Search for Medalist

Please type one name and/or choose at least one parameter.

Sochi 2014

Ski Jumping,Large Hill Individual men

FINAL STANDING

Rank Athlete NOC Result Notes
Kamil STOCH
POL
278.7
Noriaki KASAI
JPN
277.4
Peter PREVC
SLO
274.8
4 Severin FREUND
GER
272.2
5 Anders FANNEMEL
NOR
264.3
6 Marinus KRAUS
GER
257.4
7 Gregor SCHLIERENZAUER
AUT
255.2
8 Michael HAYBOECK
AUT
254.7
9 Daiki ITO
JPN
252.5
10 Reruhi SHIMIZU
JPN
252.2
11 Anssi KOIVURANTA
FIN
250.6
12 Maciej KOT
POL
250.4
13 Taku TAKEUCHI
JPN
249.3
14 Gregor DESCHWANDEN
SUI
247.4
15 Jan ZIOBRO
POL
246.6
16 Anders BARDAL
NOR
246.5
17 Jernej DAMJAN
SLO
245.9
18 Jan MATURA
CZE
244.8
19 Roman KOUDELKA
CZE
243.5
20 Jurij TEPES
SLO
242.2
21 Richard FREITAG
GER
242.1
22 Janne AHONEN
FIN
241.3
23 Simon AMMANN
SUI
239.2
24 Rune VELTA
NOR
238.7
25 Mackenzie BOYD-CLOWES
CAN
237.9
26 Dmitry VASSILIEV
RUS
235.0
27 Jakub JANDA
CZE
231.6
28 Antonin HAJEK
CZE
225.7
29 Ilmir HAZETDINOV
RUS
220.8
30 Sebastian COLLOREDO
ITA
219.6
31 Denis KORNILOV
RUS
109.7
32 Thomas DIETHART
AUT
109.1
33 Olli MUOTKA
FIN
108.9
34 Piotr ZYLA
POL
108.7
35 Nicholas FAIRALL
USA
108.3
36 Ronan LAMY CHAPPUIS
FRA
108.2
37 Robert KRANJEC
SLO
108.1
38 Anders JACOBSEN
NOR
107.6
39 Seou CHOI
KOR
106.4
40 Thomas MORGENSTERN
AUT
106.3
41 Kaarel NURMSALU
EST
105.9
42 Trevor MORRICE
CAN
103.4
43 Jarkko MAEAETTAE
FIN
101.3
44 Heung-Chul CHOI
KOR
99.0
45 Andreas WELLINGER
GER
96.6
46 Alexey ROMASHOV
RUS
93.6
47 Vladimir ZOGRAFSKI
BUL
89.3
48 Nicholas ALEXANDER
USA
87.0

Ski jumping - men's large hill individual

Final Round

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Peter PREVC
SLO
140.3
2 Marinus KRAUS
GER
139.7
3 Noriaki KASAI
JPN
136.8
4 Kamil STOCH
POL
135.3
5 Anders FANNEMEL
NOR
134.8
6 Severin FREUND
GER
132.0
7 Gregor SCHLIERENZAUER
AUT
130.6
8 Reruhi SHIMIZU
JPN
130.0
9 Michael HAYBOECK
AUT
127.4
10 Simon AMMANN
SUI
126.0
11 Anders BARDAL
NOR
125.8
12 Maciej KOT
POL
125.0
13 Jan ZIOBRO
POL
124.5
14 Daiki ITO
JPN
124.4
14 Roman KOUDELKA
CZE
124.4
16 Jurij TEPES
SLO
124.0
17 Richard FREITAG
GER
123.5
18 Taku TAKEUCHI
JPN
122.6
19 Janne AHONEN
FIN
121.5
20 Jernej DAMJAN
SLO
121.2
21 Anssi KOIVURANTA
FIN
119.7
22 Jan MATURA
CZE
119.2
23 Dmitry VASSILIEV
RUS
118.2
24 Mackenzie BOYD-CLOWES
CAN
117.8
25 Gregor DESCHWANDEN
SUI
117.1
26 Rune VELTA
NOR
116.8
27 Jakub JANDA
CZE
116.3
28 Antonin HAJEK
CZE
112.1
29 Ilmir HAZETDINOV
RUS
109.5
30 Sebastian COLLOREDO
ITA
102.9

First Round

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Kamil STOCH
POL
143.4 Qualified on Time
2 Noriaki KASAI
JPN
140.6 Qualified on Time
3 Severin FREUND
GER
140.2 Qualified on Time
4 Peter PREVC
SLO
134.5 Qualified on Time
5 Anssi KOIVURANTA
FIN
130.9 Qualified on Time
6 Gregor DESCHWANDEN
SUI
130.3 Qualified on Time
7 Anders FANNEMEL
NOR
129.5 Qualified on Time
8 Daiki ITO
JPN
128.1 Qualified on Time
9 Michael HAYBOECK
AUT
127.3 Qualified on Time
10 Taku TAKEUCHI
JPN
126.7 Qualified on Time
11 Jan MATURA
CZE
125.6 Qualified on Time
12 Maciej KOT
POL
125.4 Qualified on Time
13 Jernej DAMJAN
SLO
124.7 Qualified on Time
14 Gregor SCHLIERENZAUER
AUT
124.6 Qualified on Time
15 Reruhi SHIMIZU
JPN
122.2 Qualified on Time
16 Jan ZIOBRO
POL
122.1 Qualified on Time
17 Rune VELTA
NOR
121.9 Qualified on Time
18 Anders BARDAL
NOR
120.7 Qualified on Time
19 Mackenzie BOYD-CLOWES
CAN
120.1 Qualified on Time
20 Janne AHONEN
FIN
119.8 Qualified on Time
21 Roman KOUDELKA
CZE
119.1 Qualified on Time
22 Richard FREITAG
GER
118.6 Qualified on Time
23 Jurij TEPES
SLO
118.2 Qualified on Time
24 Marinus KRAUS
GER
117.7 Qualified on Time
25 Dmitry VASSILIEV
RUS
116.8 Qualified on Time
26 Sebastian COLLOREDO
ITA
116.7 Qualified on Time
27 Jakub JANDA
CZE
115.3 Qualified on Time
28 Antonin HAJEK
CZE
113.6 Qualified on Time
29 Simon AMMANN
SUI
113.2 Qualified on Time
30 Ilmir HAZETDINOV
RUS
111.3 Qualified on Time
31 Denis KORNILOV
RUS
109.7
32 Thomas DIETHART
AUT
109.1
33 Olli MUOTKA
FIN
108.9
34 Piotr ZYLA
POL
108.7
35 Nicholas FAIRALL
USA
108.3
36 Ronan LAMY CHAPPUIS
FRA
108.2
37 Robert KRANJEC
SLO
108.1
38 Anders JACOBSEN
NOR
107.6
39 Seou CHOI
KOR
106.4
40 Thomas MORGENSTERN
AUT
106.3
41 Kaarel NURMSALU
EST
105.9
42 Trevor MORRICE
CAN
103.4
43 Jarkko MAEAETTAE
FIN
101.3
44 Heung-Chul CHOI
KOR
99.0
45 Andreas WELLINGER
GER
96.6
46 Alexey ROMASHOV
RUS
93.6
47 Vladimir ZOGRAFSKI
BUL
89.3
48 Nicholas ALEXANDER
USA
87.0
Anders JOHNSON
USA
Disqualified
Matthew ROWLEY
CAN
Disqualified

Qualification

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Michael HAYBOECK
AUT
124.8 Qualified on Time
2 Daiki ITO
JPN
122.0 Qualified on Time
3 Reruhi SHIMIZU
JPN
120.4 Qualified on Time
4 Marinus KRAUS
GER
120.2 Qualified on Time
5 Anssi KOIVURANTA
FIN
118.9 Qualified on Time
6 Thomas MORGENSTERN
AUT
116.0 Qualified on Time
6 Taku TAKEUCHI
JPN
116.0 Qualified on Time
8 Jernej DAMJAN
SLO
115.9 Qualified on Time
9 Maciej KOT
POL
115.4 Qualified on Time
10 Jakub JANDA
CZE
113.6 Qualified on Time
11 Janne AHONEN
FIN
110.0 Qualified on Time
12 Olli MUOTKA
FIN
109.9 Qualified on Time
13 Jan ZIOBRO
POL
109.0 Qualified on Time
14 Gregor DESCHWANDEN
SUI
108.2 Qualified on Time
15 Jurij TEPES
SLO
107.9 Qualified on Time
15 Anders FANNEMEL
NOR
107.9 Qualified on Time
17 Jan MATURA
CZE
106.4 Qualified on Time
17 Rune VELTA
NOR
106.4 Qualified on Time
19 Mackenzie BOYD-CLOWES
CAN
105.5 Qualified on Time
20 Roman KOUDELKA
CZE
104.6 Qualified on Time
21 Richard FREITAG
GER
104.4 Qualified on Time
22 Sebastian COLLOREDO
ITA
104.1 Qualified on Time
23 Denis KORNILOV
RUS
104.0 Qualified on Time
24 Kaarel NURMSALU
EST
103.6 Qualified on Time
25 Anders JACOBSEN
NOR
103.0 Qualified on Time
26 Dmitry VASSILIEV
RUS
102.8 Qualified on Time
27 Piotr ZYLA
POL
101.3 Qualified on Time
28 Ronan LAMY CHAPPUIS
FRA
99.8 Qualified on Time
29 Seou CHOI
KOR
97.7 Qualified on Time
30 Nicholas ALEXANDER
USA
96.6 Qualified on Time
31 Nicholas FAIRALL
USA
95.7 Qualified on Time
32 Ilmir HAZETDINOV
RUS
93.8 Qualified on Time
33 Jarkko MAEAETTAE
FIN
93.0 Qualified on Time
34 Antonin HAJEK
CZE
91.8 Qualified on Time
34 Alexey ROMASHOV
RUS
91.8 Qualified on Time
36 Anders JOHNSON
USA
91.1 Qualified on Time
37 Heung-Chul CHOI
KOR
88.6 Qualified on Time
38 Matthew ROWLEY
CAN
88.4 Qualified on Time
39 Vladimir ZOGRAFSKI
BUL
87.9 Qualified on Time
40 Trevor MORRICE
CAN
84.5 Qualified on Time
41 Davide BRESADOLA
ITA
83.9
42 Dusty KOREK
CAN
82.7
43 Peter FRENETTE
USA
80.9
44 Hyun-Ki KIM
KOR
80.3
45 Chil-Ku KANG
KOR
78.8
46 Alexey PCHELINTSEV
KAZ
75.8
47 Nico POLYCHRONIDIS
GRE
74.7
48 Marat ZHAPAROV
KAZ
73.2
49 Siim-Tanel SAMMELSELG
EST
69.0
50 Roberto DELLASEGA
ITA
68.9
51 Sorin Iulian PITEA
ROU
59.6
Robert KRANJEC
SLO
Pre-Qualified
Thomas DIETHART
AUT
Pre-Qualified
Andreas WELLINGER
GER
Pre-Qualified
Anders BARDAL
NOR
Pre-Qualified
Simon AMMANN
SUI
Pre-Qualified
Gregor SCHLIERENZAUER
AUT
Pre-Qualified
Peter PREVC
SLO
Pre-Qualified
Kamil STOCH
POL
Did not start
Noriaki KASAI
JPN
Did not start
Severin FREUND
GER
Did not start