View Results

Please choose Game and Sport to view event results.
  View Event Results  

Search for Medalist

Please type one name and/or choose at least one parameter.

Sochi 2014

Skeleton,individual men

FINAL STANDING

Rank Athlete NOC Result Notes
Alexander TRETIAKOV
RUS
3:44.29
Martins DUKURS
LAT
3:45.10
Matthew ANTOINE
USA
3:47.26
4 Tomass DUKURS
LAT
3:47.58
5 Sergei CHUDINOV
RUS
3:47.59
6 Nikita TREGYBOV
RUS
3:47.62
7 John FAIRBAIRN
CAN
3:48.13
8 Kristan BROMLEY
GBR
3:48.17
9 Alexander KROECKEL
GER
3:48.29
10 Dominic Edward PARSONS
GBR
3:48.36
11 Frank ROMMEL
GER
3:48.47
12 Hiroatsu TAKAHASHI
JPN
3:48.74
13 Eric NEILSON
CAN
3:48.77
14 Matthias GUGGENBERGER
AUT
3:49.00
15 John DALY
USA
3:49.11
16 Sungbin YUN
KOR
3:49.57
17 John FARROW
AUS
3:50.67
18 Maurizio OIOLI
ITA
3:50.68
19 Raphael MAIER
AUT
3:50.86
20 Ben SANDFORD
NZL
3:51.21
21 Kyle TRESS
USA
2:53.74
22 Yuki SASAHARA
JPN
2:54.20
23 Alexandros KEFALAS
GRE
2:54.75
24 Hansin LEE
KOR
2:55.17
25 Dorin Dumitru VELICU
ROU
2:56.07
26 Ander MIRAMBELL
ESP
2:56.10
27 Sean GREENWOOD
IRL
3:01.32

Skeleton - Men's Heats 3 & 4 - Alexander Tretiakov Wins Gold

Run 4

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Alexander TRETIAKOV
RUS
3:44.29
2 Martins DUKURS
LAT
3:45.10
3 Matthew ANTOINE
USA
3:47.26
4 Tomass DUKURS
LAT
3:47.58
5 Sergei CHUDINOV
RUS
3:47.59
6 Nikita TREGYBOV
RUS
3:47.62
7 John FAIRBAIRN
CAN
3:48.13
8 Kristan BROMLEY
GBR
3:48.17
9 Alexander KROECKEL
GER
3:48.29
10 Dominic Edward PARSONS
GBR
3:48.36
11 Frank ROMMEL
GER
3:48.47
12 Hiroatsu TAKAHASHI
JPN
3:48.74
13 Eric NEILSON
CAN
3:48.77
14 Matthias GUGGENBERGER
AUT
3:49.00
15 John DALY
USA
3:49.11
16 Sungbin YUN
KOR
3:49.57
17 John FARROW
AUS
3:50.67
18 Maurizio OIOLI
ITA
3:50.68
19 Raphael MAIER
AUT
3:50.86
20 Ben SANDFORD
NZL
3:51.21

Run 3

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Alexander TRETIAKOV
RUS
2:48.27 Qualified on Time
2 Martins DUKURS
LAT
2:48.81 Qualified on Time
3 Matthew ANTOINE
USA
2:50.53 Qualified on Time
4 John DALY
USA
2:50.57 Qualified on Time
5 Tomass DUKURS
LAT
2:50.84 Qualified on Time
6 Sergei CHUDINOV
RUS
2:50.88 Qualified on Time
7 Nikita TREGYBOV
RUS
2:50.97 Qualified on Time
8 John FAIRBAIRN
CAN
2:51.17 Qualified on Time
9 Dominic Edward PARSONS
GBR
2:51.40 Qualified on Time
10 Kristan BROMLEY
GBR
2:51.43 Qualified on Time
11 Frank ROMMEL
GER
2:51.47 Qualified on Time
12 Alexander KROECKEL
GER
2:51.60 Qualified on Time
13 Eric NEILSON
CAN
2:51.67 Qualified on Time
14 Hiroatsu TAKAHASHI
JPN
2:51.76 Qualified on Time
15 Matthias GUGGENBERGER
AUT
2:52.06 Qualified on Time
16 Sungbin YUN
KOR
2:52.46 Qualified on Time
17 Maurizio OIOLI
ITA
2:52.81 Qualified on Time
18 Raphael MAIER
AUT
2:53.29 Qualified on Time
19 John FARROW
AUS
2:53.32 Qualified on Time
20 Ben SANDFORD
NZL
2:53.54 Qualified on Time
21 Kyle TRESS
USA
2:53.74
22 Yuki SASAHARA
JPN
2:54.20
23 Alexandros KEFALAS
GRE
2:54.75
24 Hansin LEE
KOR
2:55.17
25 Dorin Dumitru VELICU
ROU
2:56.07
26 Ander MIRAMBELL
ESP
2:56.10
27 Sean GREENWOOD
IRL
3:01.32

Run 2

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Alexander TRETIAKOV
RUS
1:51.99
2 Martins DUKURS
LAT
1:52.55
3 John DALY
USA
1:53.58
4 Matthew ANTOINE
USA
1:53.84
5 Sergei CHUDINOV
RUS
1:54.02
6 Tomass DUKURS
LAT
1:54.09
7 Frank ROMMEL
GER
1:54.14
8 John FAIRBAIRN
CAN
1:54.26
8 Kristan BROMLEY
GBR
1:54.26
10 Dominic Edward PARSONS
GBR
1:54.40
10 Nikita TREGYBOV
RUS
1:54.40
12 Eric NEILSON
CAN
1:54.42
13 Sungbin YUN
KOR
1:54.56
14 Alexander KROECKEL
GER
1:54.57
15 Hiroatsu TAKAHASHI
JPN
1:54.63
16 Matthias GUGGENBERGER
AUT
1:54.82
17 Maurizio OIOLI
ITA
1:54.96
18 Raphael MAIER
AUT
1:55.34
19 John FARROW
AUS
1:55.57
20 Ben SANDFORD
NZL
1:55.75
21 Kyle TRESS
USA
1:55.98
22 Yuki SASAHARA
JPN
1:56.29
23 Alexandros KEFALAS
GRE
1:56.53
23 Hansin LEE
KOR
1:56.53
25 Dorin Dumitru VELICU
ROU
1:57.16
26 Ander MIRAMBELL
ESP
1:57.30
27 Sean GREENWOOD
IRL
2:03.10

Run 1

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Alexander TRETIAKOV
RUS
55.95
2 Martins DUKURS
LAT
56.18
3 Matthew ANTOINE
USA
56.89
4 John DALY
USA
56.91
5 Sergei CHUDINOV
RUS
56.98
6 Tomass DUKURS
LAT
57.03
7 Frank ROMMEL
GER
57.19
8 Alexander KROECKEL
GER
57.21
9 Dominic Edward PARSONS
GBR
57.23
10 Kristan BROMLEY
GBR
57.24
11 John FAIRBAIRN
CAN
57.34
12 Eric NEILSON
CAN
57.41
13 Nikita TREGYBOV
RUS
57.44
14 Hiroatsu TAKAHASHI
JPN
57.53
15 Sungbin YUN
KOR
57.54
16 Maurizio OIOLI
ITA
57.69
17 Matthias GUGGENBERGER
AUT
57.70
18 Raphael MAIER
AUT
57.83
19 John FARROW
AUS
57.84
20 Kyle TRESS
USA
57.85
21 Sean GREENWOOD
IRL
57.99
22 Ben SANDFORD
NZL
58.00
23 Alexandros KEFALAS
GRE
58.20
24 Yuki SASAHARA
JPN
58.22
25 Hansin LEE
KOR
58.41
26 Ander MIRAMBELL
ESP
58.58
27 Dorin Dumitru VELICU
ROU
58.72

Skeleton - Men's Heats 1 & 2