View Results

Please choose Game and Sport to view event results.
  View Event Results  

Search for Medalist

Please type one name and/or choose at least one parameter.

Sochi 2014

Short Track Speed Skating,1000m men

Final A

Rank Athlete NOC Result Notes
Victor AN
RUS
1:25.325
Vladimir GRIGOREV
RUS
1:25.399
Sjinkie KNEGT
NED
1:25.611
4 Dajing WU
CHN
1:25.772
Da Woon SIN
KOR

Short Track Speed Skating - 1000m Men

Final B

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Tianyu HAN
CHN
1:29.334
2 Semion ELISTRATOV
RUS
1:29.429

Semi-Final 1

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Vladimir GRIGOREV
RUS
1:25.346
2 Da Woon SIN
KOR
1:25.564
3 Sjinkie KNEGT
NED
1:27.258
Han-Bin LEE
KOR

Semi-Final 2

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Victor AN
RUS
1:24.102
2 Dajing WU
CHN
1:24.239
3 Semion ELISTRATOV
RUS
1:24.275
4 Tianyu HAN
CHN
1:24.611

Quarter Final 1

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Han-Bin LEE
KOR
1:24.444 Qualified on Time
2 Tianyu HAN
CHN
1:24.490 Qualified on Time
3 Chris CREVELING
USA
1:24.691
4 Sandor LIU SHAOLIN
HUN
1:24.966
5 Charle COURNOYER
CAN
1:25.204

Quarter Final 2

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Dajing WU
CHN
1:24.753 Qualified on Time
2 Vladimir GRIGOREV
RUS
1:24.868 Qualified on Time
3 Sebastien LEPAPE
FRA
1:25.368
4 Yuri CONFORTOLA
ITA
1:25.428
5 Viktor KNOCH
HUN
1:25.673

Quarter Final 3

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Victor AN
RUS
1:25.666 Qualified on Time
2 Sjinkie KNEGT
NED
1:25.695 Qualified on Time
3 Eduardo ALVAREZ
USA
1:39.092
4 Charles HAMELIN
CAN
1:40.408

Quarter Final 4

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Da Woon SIN
KOR
1:24.215 Qualified on Time
2 Semion ELISTRATOV
RUS
1:24.239 Qualified on Time
3 Olivier JEAN
CAN
1:24.935
4 J.R. CELSKI
USA
No Time

Heat 1

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Charle COURNOYER
CAN
1:24.787 Qualified on Time
2 Chris CREVELING
USA
1:25.069 Qualified on Time
3 Niels KERSTHOLT
NED
1:25.695
4 Jon ELEY
GBR
1:25.748

Heat 2

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Olivier JEAN
CAN
1:26.089 Qualified on Time
2 Sjinkie KNEGT
NED
1:26.091 Qualified on Time
3 Mackenzie BLACKBURN
TPE
1:26.814
4 Bence BERES
HUN
1:27.735

Heat 3

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Vladimir GRIGOREV
RUS
1:26.422 Qualified on Time
2 Tianyu HAN
CHN
1:26.530 Qualified on Time
3 Vladislav BYKANOV
ISR
1:27.796
4 Richard SHOEBRIDGE
GBR
1:27.806

Heat 4

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Dajing WU
CHN
1:24.950 Qualified on Time
2 Viktor KNOCH
HUN
1:25.426 Qualified on Time
3 Sebastien LEPAPE
FRA
1:49.311

Heat 5

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Charles HAMELIN
CAN
1:25.742 Qualified on Time
2 Eduardo ALVAREZ
USA
1:26.070 Qualified on Time
3 Jack WHELBOURNE
GBR
1:26.086
4 Wenhao LIANG
CHN
1:28.065

Heat 6

Rank Athlete NOC Result Notes
1 J.R. CELSKI
USA
1:25.428 Qualified on Time
2 Semion ELISTRATOV
RUS
1:26.121 Qualified on Time
3 Ryosuke SAKAZUME
JPN
1:26.468
4 Maxime CHATAIGNIER
FRA
2:20.479

Heat 7

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Victor AN
RUS
1:25.834 Qualified on Time
2 Da Woon SIN
KOR
1:25.893 Qualified on Time
3 Yuzo TAKAMIDO
JPN
1:25.905
4 Robert SEIFERT
GER
1:29.468

Heat 8

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Han-Bin LEE
KOR
1:26.502 Qualified on Time
2 Yuri CONFORTOLA
ITA
1:26.956 Qualified on Time
3 Sandor LIU SHAOLIN
HUN
1:35.935
4 Thibaut FAUCONNET
FRA
2:00.795