View Results

Please choose Game and Sport to view event results.
  View Event Results  

Search for Medalist

Please type one name and/or choose at least one parameter.

London 2012

Rowing,single sculls (1x) women

Final

Rank Athlete NOC Result Notes
Miroslava KNAPKOVA
CZE
7:54.37
Fie Udby ERICHSEN
DEN
7:57.72
Kim CROW
AUS
7:58.04
4 Emma TWIGG
NZL
8:01.76
5 Ekaterina KARSTEN
BLR
8:02.86
6 Xiuyun ZHANG
CHN
8:03.10

VIDEO

Semi-Final 1

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Miroslava KNAPKOVA
CZE
7:42.57 Qualified for Final (gold medal final)
2 Kim CROW
AUS
7:44.69 Qualified for Final (gold medal final)
3 Ekaterina KARSTEN
BLR
7:44.94 Qualified for Final (gold medal final)
4 Julia LEVINA
RUS
7:48.95
5 Donata VISTARTAITE
LTU
7:56.05
6 Marie-louise DRAEGER
GER
8:01.05

Semi-Final 2

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Fie Udby ERICHSEN
DEN
7:44.33 Qualified for Final (gold medal final)
2 Xiuyun ZHANG
CHN
7:45.58 Qualified for Final (gold medal final)
3 Emma TWIGG
NZL
7:46.71 Qualified for Final (gold medal final)
4 Genevra STONE
USA
7:52.98
5 Frida SVENSSON
SWE
7:54.52
6 Nataliya MUSTAFAYEVA
AZE
8:06.83

Quarter Final 1

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Kim CROW
AUS
7:34.29 Qualified for semifinals
2 Emma TWIGG
NZL
7:39.07 Qualified for semifinals
3 Marie-louise DRAEGER
GER
7:52.17 Qualified for semifinals
4 Debora OAKLEY GONZALEZ
MEX
8:10.97
5 Gabriela MOSQUEIRA BENITEZ
PAR
8:14.36
6 Soulmaz ABBASIAZAD
IRI
8:27.28

Quarter Final 2

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Miroslava KNAPKOVA
CZE
7:35.35 Qualified for semifinals
2 Genevra STONE
USA
7:39.67 Qualified for semifinals
3 Frida SVENSSON
SWE
7:40.64 Qualified for semifinals
4 Sanita PUSPURE
IRL
7:44.19
5 Yariulvis COBAS
CUB
7:56.89
6 Camila VARGAS PALOMO
ESA
8:07.67

Quarter Final 3

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Xiuyun ZHANG
CHN
7:39.58 Qualified for semifinals
2 Julia LEVINA
RUS
7:41.28 Qualified for semifinals
3 Donata VISTARTAITE
LTU
7:45.68 Qualified for semifinals
4 Micheen THORNYCROFT
ZIM
7:56.66
5 Lucia PALERMO
ARG
8:06.47
6 Phuttharaksa Neegree RODENBURG
THA
8:16.50

Quarter Final 4

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Fie Udby ERICHSEN
DEN
7:38.93 Qualified for semifinals
2 Ekaterina KARSTEN
BLR
7:42.00 Qualified for semifinals
3 Nataliya MUSTAFAYEVA
AZE
8:00.26 Qualified for semifinals
4 Yeji KIM
KOR
8:08.39
5 Kissya DA COSTA
BRA
8:12.26
6 Haruna SAKAKIBARA
JPN
8:12.85

Repechage 1

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Yeji KIM
KOR
7:50.64 Qualified on Time
2 Lucia PALERMO
ARG
7:52.49 Qualified on Time
3 Svetlana GERMANOVICH
KAZ
7:53.63
4 Amina ROUBA
ALG
8:12.83

Repechage 2

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Camila VARGAS PALOMO
ESA
7:53.38 Qualified on Time
2 Soulmaz ABBASIAZAD
IRI
8:05.99 Qualified on Time
3 Shwe ZIN LATT
MYA
8:09.59
4 Racha SOULA
TUN
8:10.76

Heat 1

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Emma TWIGG
NZL
7:40.24 Qualified on Time
2 Donata VISTARTAITE
LTU
7:43.07 Qualified on Time
3 Sanita PUSPURE
IRL
7:49.35 Qualified on Time
4 Kissya DA COSTA
BRA
8:07.75 Qualified on Time
5 Lucia PALERMO
ARG
8:07.89 Qualified for repechage
6 Soulmaz ABBASIAZAD
IRI
8:17.46 Qualified for repechage

Heat 2

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Kim CROW
AUS
7:41.18 Qualified on Time
2 Nataliya MUSTAFAYEVA
AZE
7:46.01 Qualified on Time
3 Micheen THORNYCROFT
ZIM
7:47.10 Qualified on Time
4 Yariulvis COBAS
CUB
7:48.58 Qualified on Time
5 Camila VARGAS PALOMO
ESA
8:01.60 Qualified for repechage
6 Yeji KIM
KOR
8:04.68 Qualified for repechage

Heat 3

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Miroslava KNAPKOVA
CZE
7:24.17 Qualified on Time
2 Fie Udby ERICHSEN
DEN
7:29.37 Qualified on Time
3 Marie-louise DRAEGER
GER
7:44.23 Qualified on Time
4 Phuttharaksa Neegree RODENBURG
THA
7:52.62 Qualified on Time
5 Svetlana GERMANOVICH
KAZ
8:01.94 Qualified for repechage
6 Racha SOULA
TUN
8:19.31 Qualified for repechage

Heat 4

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Xiuyun ZHANG
CHN
7:21.49 Qualified on Time
2 Frida SVENSSON
SWE
7:32.61 Qualified on Time
3 Gabriela MOSQUEIRA BENITEZ
PAR
7:52.07 Qualified on Time
4 Haruna SAKAKIBARA
JPN
7:52.98 Qualified on Time
5 Shwe ZIN LATT
MYA
8:10.15 Qualified for repechage

Heat 5

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Ekaterina KARSTEN
BLR
7:30.31 Qualified on Time
2 Julia LEVINA
RUS
7:32.06 Qualified on Time
3 Genevra STONE
USA
7:33.68 Qualified on Time
4 Debora OAKLEY GONZALEZ
MEX
8:00.17 Qualified on Time
5 Amina ROUBA
ALG
8:15.94 Qualified for repechage