View Results

Please choose Game and Sport to view event results.
  View Event Results  

Search for Medalist

Please type one name and/or choose at least one parameter.

London 2012

Judo,66 - 73kg (lightweight) men

Quarter Finals

KOR
Kichun WANG
USA
Nicholas DELPOPOLO
RUS
Mansur ISAEV
MGL
Nyam-Ochir SAINJARGAL
JPN
Riki NAKAYA
TJK
Rasul BOQIEV
NED
Dex ELMONT
FRA
Ugo LEGRAND

Semi Finals

RUS
Mansur ISAEV
KOR
Kichun WANG
JPN
Riki NAKAYA
NED
Dex ELMONT

Finals

Gold Medal Game

RUS
Mansur ISAEV
JPN
Riki NAKAYA

FINAL STANDING

RUS
Mansur ISAEV
JPN
Riki NAKAYA
FRA
Ugo LEGRAND
MGL
Nyam-Ochir SAINJARGAL
5
KOR
Kichun WANG
5
NED
Dex ELMONT
7
TJK
Rasul BOQIEV
9
AZE
Rustam ORUJOV

VIDEO

Repechage

No data available.
No data available.
No data available.
No data available.

Round 1

MGL
Nyam-Ochir SAINJARGAL
USA
Nicholas DELPOPOLO
No data available.
FRA
Ugo LEGRAND
TJK
Rasul BOQIEV
No data available.

Bronze Medal Match

MGL
Nyam-Ochir SAINJARGAL
NED
Dex ELMONT
FRA
Ugo LEGRAND
KOR
Kichun WANG

Preliminary Round

First Round

KOR
Kichun WANG
GEO
Nugzar TATALASHVILI
No data available.
No data available.
No data available.
No data available.
No data available.
No data available.
No data available.
No data available.
No data available.
No data available.
No data available.
No data available.
No data available.
No data available.
No data available.
No data available.
No data available.
No data available.
No data available.
UZB
Navruz JURAKOBILOV
NRU
Sled DOWABOBO
No data available.
No data available.
No data available.
No data available.
No data available.
No data available.
No data available.
No data available.
No data available.
No data available.
No data available.

Second Round

KOR
Kichun WANG
KAZ
Rinat IBRAGIMOV
CZE
Jaromir JEZEK
SAM
Aleni SMITH
BEL
Dirk VAN TICHELT
PLE
Maher ABU RMILAH
USA
Nicholas DELPOPOLO
HKG
Chi Yip CHEUNG
RUS
Mansur ISAEV
ESP
Kiyoshi UEMATSU
AZE
Rustam ORUJOV
RSA
Gideon VAN ZYL
MGL
Nyam-Ochir SAINJARGAL
GER
Christopher VOELK
UKR
Volodymyr SOROKA
POR
Joao PINA
JPN
Riki NAKAYA
BAR
Kyle MAXWELL
ISR
Josef PALELASHVILI
TUR
Sezer HUYSUZ
UZB
Navruz JURAKOBILOV
CAN
Nicholas TRITTON
TJK
Rasul BOQIEV
GBR
Daniel WILLIAMS
NED
Dex ELMONT
GHA
Emmanuel NARTEY
BRA
Bruno MENDONCA
RWA
Fred Yannick UWASE
FRA
Ugo LEGRAND
POL
Tomasz ADAMIEC
EGY
Hussein HAFIZ
CRC
Osman MURILLO SEGURA

Third Round

KOR
Kichun WANG
CZE
Jaromir JEZEK
USA
Nicholas DELPOPOLO
BEL
Dirk VAN TICHELT
RUS
Mansur ISAEV
AZE
Rustam ORUJOV
MGL
Nyam-Ochir SAINJARGAL
UKR
Volodymyr SOROKA
JPN
Riki NAKAYA
ISR
Josef PALELASHVILI
TJK
Rasul BOQIEV
UZB
Navruz JURAKOBILOV
NED
Dex ELMONT
BRA
Bruno MENDONCA
FRA
Ugo LEGRAND
EGY
Hussein HAFIZ