View Results

Please choose Game and Sport to view event results.
  View Event Results  

Search for Medalist

Please type one name and/or choose at least one parameter.

London 2012

Equestrian,Jumping Individual X

Final B

Rank Athlete NOC Result Notes
Steve GUERDAT
SUI
0
Gerco SCHRODER
NED
1
Cian OCONNOR
IRL
1
4 Kamal BAHAMDAN
KSA
2
5 Alberto MICHAN
MEX
4
5 Scott BRASH
GBR
4
5 Nick SKELTON
GBR
4
8 Richard FELLERS
USA
5
9 Ian MILLAR
CAN
8
9 Ben MAHER
GBR
8
9 Marc HOUTZAGER
NED
8
12 Cassio RIVETTI
UKR
9
12 Alvaro AFFONSO DE MIRANDA NETO
BRA
9
12 Pius SCHWIZER
SUI
9
12 Olivier GUILLON
FRA
9
12 Marcus EHNING
GER
9
17 Paul ESTERMANN
SUI
10
17 Luciana DINIZ
POR
10
19 Simon DELESTRE
FRA
12
20 Daniel BLUMAN
COL
13
20 Edwina TOPS-ALEXANDER
AUS
13
22 Rodrigo PESSOA
BRA
17

VIDEO

Final A

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Cian OCONNOR
IRL
0 Qualified on Time
1 Olivier GUILLON
FRA
0 Qualified on Time
1 Steve GUERDAT
SUI
0 Qualified on Time
1 Scott BRASH
GBR
0 Qualified on Time
1 Marcus EHNING
GER
0 Qualified on Time
1 Nick SKELTON
GBR
0 Qualified on Time
7 Luciana DINIZ
POR
1 Qualified on Time
7 Gerco SCHRODER
NED
1 Qualified on Time
7 Pius SCHWIZER
SUI
1 Qualified on Time
7 Kamal BAHAMDAN
KSA
1 Qualified on Time
11 Simon DELESTRE
FRA
4 Qualified on Time
11 Rodrigo PESSOA
BRA
4 Qualified on Time
11 Alberto MICHAN
MEX
4 Qualified on Time
11 Alvaro AFFONSO DE MIRANDA NETO
BRA
4 Qualified on Time
11 Ian MILLAR
CAN
4 Qualified on Time
11 Daniel BLUMAN
COL
4 Qualified on Time
11 Edwina TOPS-ALEXANDER
AUS
4 Qualified on Time
11 Ben MAHER
GBR
4 Qualified on Time
11 Marc HOUTZAGER
NED
4 Qualified on Time
20 Cassio RIVETTI
UKR
5 Qualified on Time
20 Paul ESTERMANN
SUI
5 Qualified on Time
20 Richard FELLERS
USA
5 Qualified on Time
23 Henrik VON ECKERMANN
SWE
8
23 Meredith MICHAELS-BEERBAUM
GER
8
23 Jos LANSINK
BEL
8
26 Dirk DEMEERSMAN
BEL
9
26 Jens FREDRICSON
SWE
9
26 HRH Prince Abdullah AL SAUD
KSA
9
29 Gregory WATHELET
BEL
12
29 Mclain WARD
USA
12
29 Eric LAMAZE
CAN
12
29 Ramzy AL DUHAMI
KSA
12
33 Taizo SUGITANI
JPN
14
34 Kevin STAUT
FRA
16
35 Julia HARGREAVES
AUS
17
36 Jose Maria LAROCCA
ARG
20

3rd Qualifier

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Nick SKELTON
GBR
0 Qualified on Time
1 Maikel VAN DER VLEUTEN
NED
0 Qualified on Time
1 Marc HOUTZAGER
NED
0 Qualified on Time
4 Edwina TOPS-ALEXANDER
AUS
4 Qualified on Time
4 HRH Prince Abdullah AL SAUD
KSA
4 Qualified on Time
4 Ben MAHER
GBR
4 Qualified on Time
7 Marcus EHNING
GER
5 Qualified on Time
7 Daniel BLUMAN
COL
5 Qualified on Time
9 Ramzy AL DUHAMI
KSA
6 Qualified on Time
10 Kamal BAHAMDAN
KSA
7 Qualified on Time
11 Kevin STAUT
FRA
8 Qualified on Time
11 Jos LANSINK
BEL
8 Qualified on Time
11 Alvaro AFFONSO DE MIRANDA NETO
BRA
8 Qualified on Time
11 Steve GUERDAT
SUI
8 Qualified on Time
11 Paul ESTERMANN
SUI
8 Qualified on Time
11 Scott BRASH
GBR
8 Qualified on Time
11 Richard FELLERS
USA
8 Qualified on Time
11 Ian MILLAR
CAN
8 Qualified on Time
11 Gerco SCHRODER
NED
8 Qualified on Time
11 Rolf-Goran BENGTSSON
SWE
8 Qualified on Time
11 Pius SCHWIZER
SUI
8 Qualified on Time
22 Meredith MICHAELS-BEERBAUM
GER
9 Qualified on Time
22 Alberto MICHAN
MEX
9 Qualified on Time
22 Eric LAMAZE
CAN
9 Qualified on Time
25 Rodrigo PESSOA
BRA
10 Qualified on Time
26 Luciana DINIZ
POR
12 Qualified on Time
26 Gregory WATHELET
BEL
12 Qualified on Time
26 Taizo SUGITANI
JPN
12 Qualified on Time
26 Mclain WARD
USA
12 Qualified on Time
26 Jens FREDRICSON
SWE
12 Qualified on Time
31 Julia HARGREAVES
AUS
13 Qualified on Time
32 Simon DELESTRE
FRA
14 Qualified on Time
33 Olivier GUILLON
FRA
16 Qualified on Time
33 Jur VRIELING
NED
16
33 Henrik VON ECKERMANN
SWE
16 Qualified on Time
33 Werner MUFF
SUI
16
37 Cassio RIVETTI
UKR
17 Qualified on Time
38 Jose Maria LAROCCA
ARG
20 Qualified for repechage
38 Cian OCONNOR
IRL
20 Qualified for repechage
38 Dirk DEMEERSMAN
BEL
20 Qualified for repechage
41 James PATERSON-ROBINSON
AUS
21 Qualified for repechage
41 Bjorn NAGEL
UKR
21 Qualified for repechage
41 Janne Friederike MEYER
GER
21 Qualified for repechage
44 Nicolas PIZARRO
MEX
28
45 Jose Roberto REYNOSO FERNANDEZ FILHO
BRA
50

2nd Qualifier

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Nick SKELTON
GBR
0 Qualified on Time
1 HRH Prince Abdullah AL SAUD
KSA
0 Qualified on Time
1 Ben MAHER
GBR
0 Qualified on Time
1 Edwina TOPS-ALEXANDER
AUS
0 Qualified on Time
1 Alberto MICHAN
MEX
0 Qualified on Time
1 Alvaro AFFONSO DE MIRANDA NETO
BRA
0 Qualified on Time
1 Maikel VAN DER VLEUTEN
NED
0 Qualified on Time
1 Paul ESTERMANN
SUI
0 Qualified on Time
1 Marc HOUTZAGER
NED
0 Qualified on Time
1 Henrik VON ECKERMANN
SWE
0 Qualified on Time
1 Richard FELLERS
USA
0 Qualified on Time
1 Rolf-Goran BENGTSSON
SWE
0 Qualified on Time
13 Daniel BLUMAN
COL
1 Qualified on Time
13 Eric LAMAZE
CAN
1 Qualified on Time
15 Kamal BAHAMDAN
KSA
2 Qualified on Time
15 Ramzy AL DUHAMI
KSA
2 Qualified on Time
17 Taizo SUGITANI
JPN
4 Qualified on Time
17 Ian MILLAR
CAN
4 Qualified on Time
17 Mclain WARD
USA
4 Qualified on Time
17 Steve GUERDAT
SUI
4 Qualified on Time
17 Janne Friederike MEYER
GER
4 Qualified on Time
17 Jose Roberto REYNOSO FERNANDEZ FILHO
BRA
4 Qualified on Time
17 Kevin STAUT
FRA
4 Qualified on Time
17 Werner MUFF
SUI
4 Qualified on Time
17 Gerco SCHRODER
NED
4 Qualified on Time
17 Jos LANSINK
BEL
4 Qualified on Time
27 Cassio RIVETTI
UKR
5 Qualified on Time
27 Marcus EHNING
GER
5 Qualified on Time
27 Rodrigo PESSOA
BRA
5 Qualified on Time
30 Simon DELESTRE
FRA
6 Qualified on Time
31 Luciana DINIZ
POR
8 Qualified on Time
31 Jose Maria LAROCCA
ARG
8 Qualified on Time
31 Cian OCONNOR
IRL
8 Qualified on Time
31 Nicolas PIZARRO
MEX
8 Qualified on Time
31 James PATERSON-ROBINSON
AUS
8 Qualified on Time
31 Julia HARGREAVES
AUS
8 Qualified on Time
31 Bjorn NAGEL
UKR
8 Qualified on Time
31 Scott BRASH
GBR
8 Qualified on Time
31 Jur VRIELING
NED
8 Qualified on Time
31 Jens FREDRICSON
SWE
8 Qualified on Time
31 Philippe LE JEUNE
BEL
8 Qualified on Time
31 Gregory WATHELET
BEL
8 Qualified on Time
31 Meredith MICHAELS-BEERBAUM
GER
8 Qualified on Time
31 Dirk DEMEERSMAN
BEL
8 Qualified on Time
31 Olivier GUILLON
FRA
8 Qualified on Time
31 Pius SCHWIZER
SUI
8 Qualified on Time
47 Jillian TERCEIRA
BER
9
47 Jill HENSELWOOD
CAN
9
47 Penelope LEPREVOST
FRA
9
47 Reed KESSLER
USA
9
51 Karim EL ZOGHBY
EGY
10
51 Abdullah Waleed SHARBATLY
KSA
10
53 Rodrigo DIAZ
COL
11
53 Tomas COUVE CORREA
CHI
11
53 Federico FERNANDEZ
MEX
11
56 Billy TWOMEY
IRL
12
56 Carlos MILTHALER
CHI
12
58 Katharina OFFEL
UKR
16
59 Samuel PAROT
CHI
17
60 Jamal RAHIMOV
AZE
18
61 Rodrigo CARRASCO
CHI
22
62 Ahmad Saber HAMCHO
SYR
30

1st Qualifier

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Jur VRIELING
NED
0 Qualified on Time
1 Alvaro AFFONSO DE MIRANDA NETO
BRA
0 Qualified on Time
1 Nick SKELTON
GBR
0 Qualified on Time
1 Simon DELESTRE
FRA
0 Qualified on Time
1 Cassio RIVETTI
UKR
0 Qualified on Time
1 Jens FREDRICSON
SWE
0 Qualified on Time
1 Daniel BLUMAN
COL
0 Qualified on Time
1 Steve GUERDAT
SUI
0 Qualified on Time
1 Mclain WARD
USA
0 Qualified on Time
1 Philippe LE JEUNE
BEL
0 Qualified on Time
1 Maikel VAN DER VLEUTEN
NED
0 Qualified on Time
1 HRH Prince Abdullah AL SAUD
KSA
0 Qualified on Time
1 Ben MAHER
GBR
0 Qualified on Time
1 Janne Friederike MEYER
GER
0 Qualified on Time
1 Alberto MICHAN
MEX
0 Qualified on Time
1 Paul ESTERMANN
SUI
0 Qualified on Time
1 Julia HARGREAVES
AUS
0 Qualified on Time
1 Marc HOUTZAGER
NED
0 Qualified on Time
1 Jose Roberto REYNOSO FERNANDEZ FILHO
BRA
0 Qualified on Time
1 Eric LAMAZE
CAN
0 Qualified on Time
1 Kevin STAUT
FRA
0 Qualified on Time
1 Henrik VON ECKERMANN
SWE
0 Qualified on Time
1 Meredith MICHAELS-BEERBAUM
GER
0 Qualified on Time
1 Werner MUFF
SUI
0 Qualified on Time
1 Edwina TOPS-ALEXANDER
AUS
0 Qualified on Time
1 Richard FELLERS
USA
0 Qualified on Time
1 Dirk DEMEERSMAN
BEL
0 Qualified on Time
1 Gerco SCHRODER
NED
0 Qualified on Time
1 Taizo SUGITANI
JPN
0 Qualified on Time
1 Rolf-Goran BENGTSSON
SWE
0 Qualified on Time
1 Cian OCONNOR
IRL
0 Qualified on Time
1 Jos LANSINK
BEL
0 Qualified on Time
33 Kamal BAHAMDAN
KSA
1 Qualified on Time
33 Marcus EHNING
GER
1 Qualified on Time
33 Jillian TERCEIRA
BER
1 Qualified on Time
33 Penelope LEPREVOST
FRA
1 Qualified on Time
33 Rodrigo DIAZ
COL
1 Qualified on Time
33 Reed KESSLER
USA
1 Qualified on Time
33 Ahmad Saber HAMCHO
SYR
1 Qualified on Time
33 Rodrigo PESSOA
BRA
1 Qualified on Time
41 Ramzy AL DUHAMI
KSA
2 Qualified on Time
42 Nicolas PIZARRO
MEX
4 Qualified on Time
42 Gregory WATHELET
BEL
4 Qualified on Time
42 Billy TWOMEY
IRL
4 Qualified on Time
42 Scott BRASH
GBR
4 Qualified on Time
42 Bjorn NAGEL
UKR
4 Qualified on Time
42 Ian MILLAR
CAN
4 Qualified on Time
42 Jose Maria LAROCCA
ARG
4 Qualified on Time
42 Olivier GUILLON
FRA
4 Qualified on Time
42 Katharina OFFEL
UKR
4 Qualified on Time
42 Carlos MILTHALER
CHI
4 Qualified on Time
42 James PATERSON-ROBINSON
AUS
4 Qualified on Time
53 Jill HENSELWOOD
CAN
5 Qualified on Time
53 Jamal RAHIMOV
AZE
5 Qualified on Time
53 Karim EL ZOGHBY
EGY
5 Qualified on Time
53 Rodrigo CARRASCO
CHI
5 Qualified on Time
53 Federico FERNANDEZ
MEX
5 Qualified on Time
58 Tomas COUVE CORREA
CHI
6 Qualified on Time
58 Abdullah Waleed SHARBATLY
KSA
6 Qualified on Time
60 Samuel PAROT
CHI
8 Qualified on Time
60 Tiffany FOSTER
CAN
8 Qualified on Time
60 Luciana DINIZ
POR
8 Qualified on Time
60 Pius SCHWIZER
SUI
8 Qualified on Time
64 Alejandro MADORNO
ARG
9
65 Vladimir TUGANOV
RUS
10
65 Peter CHARLES
GBR
10
67 Ibrahim HANI BISHARAT
JOR
12
67 Jaime AZCARRAGA
MEX
12
69 Christian AHLMANN
GER
15
70 Aleksandr ONISHCHENKO
UKR
18
71 Reiko TAKEDA
JPN
22
72 Matt WILLIAMS
AUS
42
72 Carlos MOTTA RIBAS
BRA
42
72 Lisen FREDRICSON
SWE
42
72 Elizabeth MADDEN
USA
42