View Results

Please choose Game and Sport to view event results.
  View Event Results  

Search for Medalist

Please type one name and/or choose at least one parameter.

London 2012

Athletics,100m hurdles women

Final

Rank Athlete NOC Result Notes
Sally PEARSON
AUS
12.35
Dawn HARPER
USA
12.37
Kellie WELLS
USA
12.48
4 Lolo JONES
USA
12.58
5 Nevin YANIT
TUR
12.58
6 Phylicia GEORGE
CAN
12.65
7 Jessica ZELINKA
CAN
12.69
8 Beate SCHROTT
AUT
13.07

VIDEO

Record Evolution ATHLETE NAME SCORE OLYMPIC GAME DATE COUNTRY TIME [minutes:seconds, 1/100 of a second] Record Evolution

Semi Finals

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Sally PEARSON
AUS
12.39 Qualified
2 Dawn HARPER
USA
12.46 Qualified
3 Kellie WELLS
USA
12.51 Qualified
4 Nevin YANIT
TUR
12.58 Qualified
5 Phylicia GEORGE
CAN
12.65 Qualified on Time
6 Jessica ZELINKA
CAN
12.66 Qualified
7 Lolo JONES
USA
12.71 Qualified on Time
8 Tatyana DEKTYAREVA
RUS
12.75
9 Tiffany PORTER
GBR
12.79
10 Lucie SKROBAKOVA
CZE
12.81
11 Beate SCHROTT
AUT
12.83 Qualified
12 Shermaine WILLIAMS
JAM
12.83
13 Alina TALAY
BLR
12.84
14 Ekaterina GALITSKAYA
RUS
12.90
15 Derval OROURKE
IRL
12.91
16 Nikkita HOLDER
CAN
12.93
17 Anne ZAGRE
BEL
12.94
18 Cindy ROLEDER
GER
13.02
19 Yuliya KONDAKOVA
RUS
13.13
20 Eline BERINGS
BEL
13.26
21 Carolin NYTRA
GER
13.31
22 Ivanique KEMP
BAH
13.56
Marzia CARAVELLI
ITA
Disqualified
Reina-Flor OKORI
FRA
Disqualified

Round 1

Rank Athlete NOC Result Notes
1 Sally PEARSON
AUS
12.57 Qualified
2 Lolo JONES
USA
12.68 Qualified
3 Kellie WELLS
USA
12.69 Qualified
4 Nevin YANIT
TUR
12.70 Qualified
5 Alina TALAY
BLR
12.71 Qualified
6 Dawn HARPER
USA
12.75 Qualified
6 Jessica ZELINKA
CAN
12.75 Qualified
8 Tiffany PORTER
GBR
12.79 Qualified
9 Phylicia GEORGE
CAN
12.83 Qualified
10 Tatyana DEKTYAREVA
RUS
12.87 Qualified
11 Ekaterina GALITSKAYA
RUS
12.89 Qualified
12 Derval OROURKE
IRL
12.91 Qualified on Time
13 Nikkita HOLDER
CAN
12.93 Qualified on Time
14 Marzia CARAVELLI
ITA
13.01 Qualified
14 Reina-Flor OKORI
FRA
13.01 Qualified
14 Lucie SKROBAKOVA
CZE
13.01 Qualified
17 Anne ZAGRE
BEL
13.04 Qualified on Time
18 Cindy ROLEDER
GER
13.06 Qualified on Time
19 Shermaine WILLIAMS
JAM
13.07 Qualified on Time
20 Beate SCHROTT
AUT
13.09 Qualified
21 Yuliya KONDAKOVA
RUS
13.10 Qualified on Time
21 Marina TOMIC
SLO
13.10
23 Lina FLOREZ
COL
13.17
24 Brigitte MERLANO
COL
13.21
25 Yawei SUN
CHN
13.26
26 Carolin NYTRA
GER
13.30 Qualified
27 Noemi ZBAREN
SUI
13.33
28 Anastasiya SOPRUNOVA
KAZ
13.40
29 Eline BERINGS
BEL
13.46 Qualified
30 Natalya IVONINSKAYA
KAZ
13.48
30 Hyelim JUNG
KOR
13.48
32 Ivanique KEMP
BAH
13.51 Qualified
33 Seun ADIGUN
NGR
13.56
34 Sonata TAMOSAITYTE
LTU
13.59
35 Lavonne IDLETTE
DOM
13.60
36 Rosvitha OKOU
CIV
13.62
37 Ayako KIMURA
JPN
13.75
38 Anastassiya PILIPENKO
KAZ
13.77
39 Marthe KOALA
BUR
13.91
40 Brigitte FOSTER-HYLTON
JAM
13.98
41 Jeimy BERNARDEZ
HON
14.36
42 Lecabela QUARESMA
STP
14.54
43 Dipna LIM PRASAD
SIN
14.68
44 Silvia PANGUANA
MOZ
14.68
45 Odile AHOUANWANOU
BEN
14.76
46 Bibiana MARTINA
GEQ
16.18
Rahamatou DRAME
MLI
Disqualified
Ekaterina POPLAVSKAYA
BLR
Disqualified
Jessica ENNIS
GBR
Did not start
Latoya GREAVES
JAM
Did not start