View Results

Please choose Game and Sport to view event results.
  View Event Results  

Search for Medalist

Please type one name and/or choose at least one parameter.

London 2012

Archery,individual (FITA Olympic round - 70m) women

Quarter Finals

KOR
Bo Bae KI 6
RUS
Ksenia PEROVA 4
USA
Khatuna LORIG 6
FRA
Berengere SCHUH 2
MEX
Aida ROMAN 6
ITA
Pia Carmen LIONETTI 2
MEX
Mariana AVITIA 6
KOR
Sung Jin LEE 2

Semi Finals

KOR
Bo Bae KI 6
USA
Khatuna LORIG 2
MEX
Aida ROMAN 6
MEX
Mariana AVITIA 2

Finals

Gold Medal Game

KOR
Bo Bae KI 6
MEX
Aida ROMAN 5

Bronze Medal Game

MEX
Mariana AVITIA 6
USA
Khatuna LORIG 2

FINAL STANDING

KOR
Bo Bae KI
MEX
Aida ROMAN
MEX
Mariana AVITIA
4
USA
Khatuna LORIG
5
RUS
Ksenia PEROVA
6
KOR
Sung Jin LEE
7
ITA
Pia Carmen LIONETTI
8
FRA
Berengere SCHUH

Round 1

1/32 Elimination round

KOR
Bo Bae KI 6
IRQ
Rand AL-MASHHADANI 0
BLR
Ekaterina TIMOFEYEVA 6
UKR
Lidiia SICHENIKOVA 5
RUS
Inna STEPANOVA 7
PHI
Rachelle Anne CABRAL 1
JPN
Ren HAYAKAWA 6
SWE
Christine BJERENDAL 4
RUS
Ksenia PEROVA 6
EGY
Nada KAMEL 0
ITA
Natalia VALEEVA 7
PRK
Un Sil KWON 3
INA
Ika Yuliana ROCHMAWATI 6
CHN
Yuting FANG 4
GBR
Amy OLIVER 6
IND
Deepika KUMARI 2

1/16 Elimination round

KOR
Bo Bae KI 6
BLR
Ekaterina TIMOFEYEVA 2
JPN
Ren HAYAKAWA 7
RUS
Inna STEPANOVA 3
RUS
Ksenia PEROVA 6
ITA
Natalia VALEEVA 2
INA
Ika Yuliana ROCHMAWATI 7
GBR
Amy OLIVER 1

1/8 Elimination round

KOR
Bo Bae KI 6
JPN
Ren HAYAKAWA 0
RUS
Ksenia PEROVA 6
INA
Ika Yuliana ROCHMAWATI 5

Round 2

1/32 Elimination round

TPE
Chia-En LIN 6
MAS
Nurul Syafiqah HASHIM 2
FRA
Berengere SCHUH 6
JPN
Kaori KAWANAKA 2
KOR
Hyeonju CHOI 6
ITA
Jessica TOMASI 5
ESP
Iria GRANDAL 6
COL
Ana Maria RENDON 2
MEX
Alejandra VALENCIA 7
EST
Reena PARNAT 1
CHN
Ming CHENG 6
VEN
Leidys BRITO 4
DEN
Louise LAURSEN 7
CAN
Marie-Pier BEAUDET 3
USA
Khatuna LORIG 6
BHU
Sherab ZAM 0

1/16 Elimination round

FRA
Berengere SCHUH 6
TPE
Chia-En LIN 5
KOR
Hyeonju CHOI 6
ESP
Iria GRANDAL 5
CHN
Ming CHENG 7
MEX
Alejandra VALENCIA 1
USA
Khatuna LORIG 6
DEN
Louise LAURSEN 4

1/8 Elimination round

FRA
Berengere SCHUH 6
KOR
Hyeonju CHOI 5
USA
Khatuna LORIG 7
CHN
Ming CHENG 3

Round 3

1/32 Elimination round

TPE
Ya-Ting TAN 6
SUI
Nathalie DIELEN 4
GER
Elena RICHTER 6
DEN
Maja JAGER 5
ITA
Pia Carmen LIONETTI 6
RSA
Karen HULTZER 2
USA
Miranda LEEK 6
UKR
Kateryna PALEKHA 2
MEX
Aida ROMAN 6
KAZ
Anastassiya BANNOVA 2
IND
Bombayla Devi LAISHRAM 6
GRE
Evangelia PSARRA 4
CHN
Jing XU 6
POL
Natalia LESNIAK 2
JPN
Miki KANIE 7
UKR
Tetyana DOROKHOVA 1

1/16 Elimination round

TPE
Ya-Ting TAN 6
GER
Elena RICHTER 2
ITA
Pia Carmen LIONETTI 6
USA
Miranda LEEK 4
MEX
Aida ROMAN 6
IND
Bombayla Devi LAISHRAM 2
JPN
Miki KANIE 6
CHN
Jing XU 0

1/8 Elimination round

ITA
Pia Carmen LIONETTI 6
TPE
Ya-Ting TAN 2
MEX
Aida ROMAN 7
JPN
Miki KANIE 3

Round 4

1/32 Elimination round

DEN
Carina CHRISTIANSEN 7
AUS
Elisa BARNARD 3
TPE
Chien-Ying LE 6
TUR
Begul LOKLUOGLU 0
GBR
Naomi FOLKARD 6
RUS
Kristina TIMOFEEVA 4
MEX
Mariana AVITIA 6
IRI
Zahra DEHGHANABNAVI 2
USA
Jennifer NICHOLS 6
IND
Chekrovolu SWURO 5
MGL
Bishindee URANTUNGALAG 7
GBR
Alison WILLIAMSON 3
GEO
Kristine ESEBUA 6
CHI
Denisse Astrid VAN LAMOEN 0
KOR
Sung Jin LEE 6
SAM
Maureen TUIMALEALIIFANO 0

1/16 Elimination round

DEN
Carina CHRISTIANSEN 6
TPE
Chien-Ying LE 4
MEX
Mariana AVITIA 6
GBR
Naomi FOLKARD 2
MGL
Bishindee URANTUNGALAG 6
USA
Jennifer NICHOLS 4
KOR
Sung Jin LEE 6
GEO
Kristine ESEBUA 2

1/8 Elimination round

MEX
Mariana AVITIA 6
DEN
Carina CHRISTIANSEN 2
KOR
Sung Jin LEE 6
MGL
Bishindee URANTUNGALAG 0