View Results

Please choose Game and Sport to view event results.
  View Event Results  

Search for Medalist

Please type one name and/or choose at least one parameter.

Athens 2004

Athletics

Men's 100m
Justin GATLIN
USA
9.85
Francis OBIKWELU
POR
9.86
Maurice GREENE
USA
9.87
Men's 200m
Shawn CRAWFORD
USA
19.79
Bernard WILLIAMS III
USA
20.01
Justin GATLIN
USA
20.03
Men's 400m
Jeremy WARINER
USA
44.00
Otis HARRIS
USA
44.16
Derrick BREW
USA
44.42
Men's 800m
Yuriy BORZAKOVSKIY
RUS
1:44.45
Mbulaeni MULAUDZI
RSA
1:44.61
Wilson KIPKETER
DEN
1:44.65
Men's 110m Hurdles
Xiang LIU
CHN
12.91
Terrence TRAMMELL
USA
13.18
Anier GARCIA
CUB
13.20
Men's 1500m
Hicham EL GUERROUJ
MAR
3:34.18
Bernard LAGAT
KEN
3:34.30
Rui SILVA
POR
3:34.68
Men's 3000m Steeplechase
Ezekiel KEMBOI
KEN
8:05.81
Brimin Kiprop KIPRUTO
KEN
8:06.11
Paul Kipsiele KOECH
KEN
8:06.64
Men's 400m Hurdles
Felix SANCHEZ
DOM
47.63
Danny MCFARLANE
JAM
48.11
Naman KEITA
FRA
48.26
Men's 5000m
Hicham EL GUERROUJ
MAR
13:14.39
Kenenisa BEKELE
ETH
13:14.59
Eliud Kipchoge ROTICH
KEN
13:15.10
Men's Shot Put
Adam NELSON
USA
21.16
Joachim Broechner OLSEN
DEN
21.07
Men's Discus Throw
Virgilijus ALEKNA
LTU
69.89
Zoltan KOVAGO
HUN
67.04
Aleksander TAMMERT
EST
66.66
Men's Javelin Throw
Andreas THORKILDSEN
NOR
86.50
Vadims VASILEVSKIS
LAT
84.95
Sergey MAKAROV
RUS
84.84
Men's Hammer Throw
Koji MUROFUSHI
JPN
82.91
Esref APAK
TUR
79.51
Men's Long Jump
Dwight PHILLIPS
USA
8.59
John MOFFITT
USA
8.47
Joan Lino MARTINEZ
ESP
8.32
Men's Triple Jump
Christian OLSSON
SWE
17.79
Marian OPREA
ROU
17.55
Danila BURKENYA
RUS
17.48
Men's High Jump
Stefan HOLM
SWE
2.36
Matt HEMINGWAY
USA
2.34
Jaroslav BABA
CZE
2.34
Men's Pole Vault
Timothy MACK
USA
5.95
Toby STEVENSON
USA
5.90
Giuseppe GIBILISCO
ITA
5.85
Men's 20km Walk
Ivano BRUGNETTI
ITA
1h19:40
Francisco Javier FERNANDEZ
ESP
1h19:45
Nathan DEAKES
AUS
1h20:02
Men's 50km Walk
Robert KORZENIOWSKI
POL
3h38:46
Denis NIZHEGORODOV
RUS
3h42:50
Aleksey VOYEVODIN
RUS
3h43:34
Men's Marathon
Stefano BALDINI
ITA
2h10:55
Mebrahtom KEFLEZIGHI
USA
2h11:29
Vanderlei DE LIMA
BRA
2h12:11
Men's 10000m
Kenenisa BEKELE
ETH
27:05.10
Sileshi SIHINE
ETH
27:09.39
Zersenay TADESE
ERI
27:22.57
Men's 4x100m Relay
Great Britain
GBR
38.07
United States of America
USA
38.08
Nigeria
NGR
38.23
Men's 4x400m Relay
United States of America
USA
2:55.91
Australia
AUS
3:00.60
Nigeria
NGR
3:00.90
Men's 1500m Wheelchair
Robert FIGL
GER
3:10.91
Saul MENDOZA
MEX
3:11.35
Rawat TANA
THA
3:11.48
Men's Decathlon
Roman SEBRLE
CZE
8893
Bryan CLAY
USA
8820
Dmitriy KARPOV
KAZ
8725
Women's 100m
Yuliya NESTSIARENKA
BLR
10.93
Lauryn WILLIAMS
USA
10.96
Veronica CAMPBELL-BROWN
JAM
10.97
Women's 200m
Veronica CAMPBELL-BROWN
JAM
22.05
Allyson FELIX
USA
22.18
Debbie FERGUSON-MCKENZIE
BAH
22.30
Women's 400m
Tonique WILLIAMS-DARLING
BAH
49.41
Ana GUEVARA
MEX
49.56
Natalya ANTYUKH
RUS
49.89
Women's 800m
Kelly HOLMES
GBR
1:56.38
Hasna BENHASSI
MAR
1:56.43
Jolanda CEPLAK
SLO
1:56.43
Women's 100m Hurdles
Joanna HAYES
USA
12.37
Olena KRASOVSKA
UKR
12.45
Melissa MORRISON
USA
12.56
Women's 1500m
Kelly HOLMES
GBR
3:57.90
Tatyana TOMASHEVA
RUS
3:58.12
Maria CIONCAN
ROU
3:58.39
Women's 400m Hurdles
Fani HALKIA
GRE
52.82
Ionela TIRLEA
ROU
53.38
Tetyana TERESHCHUK
UKR
53.44
Women's 5000m
Meseret DEFAR
ETH
14:45.65
Isabella OCHICHI
KEN
14:48.19
Tirunesh DIBABA
ETH
14:51.83
Women's Shot Put
Yumileidi CUMBA
CUB
19.59
Nadine KLEINERT-SCHMITT
GER
19.55
Women's Discus Throw
Natalya SADOVA
RUS
67.02
Anastasia KELESIDOU
GRE
66.68
Women's Javelin Throw
Osleidys MENÉNDEZ
CUB
71.53
Steffi NERIUS
GER
65.82
Mirela MANIANI
GRE
64.29
Women's Hammer Throw
Olga KUZENKOVA
RUS
75.02
Yipsi MORENO
CUB
73.36
Yunaika CRAWFORD
CUB
73.16
Women's Long Jump
Tatyana LEBEDEVA
RUS
7.07
Irina SIMAGINA
RUS
7.05
Tatyana KOTOVA
RUS
7.05
Women's Triple Jump
Francoise MBANGO ETONE
CMR
15.30
Hrysopiyi DEVETZI
GRE
15.25
Tatyana LEBEDEVA
RUS
15.14
Women's High Jump
Elena SLESARENKO
RUS
2.06
Hestrie CLOETE
RSA
2.02
Vita STYOPINA
UKR
2.02
Women's Pole Vault
Yelena ISINBAEVA
RUS
4.91
Svetlana FEOFANOVA
RUS
4.75
Anna ROGOWSKA
POL
4.70
Women's 20km Race Walk
Athanasia TSOUMELEKA
GRE
1h29:12
Olimpiada IVANOVA
RUS
1h29:16
Jane SAVILLE
AUS
1h29:25
Women's Marathon
Mizuki NOGUCHI
JPN
2h26:20
Catherine NDEREBA
KEN
2h26:32
Deena KASTOR
USA
2h27:20
Women's 10000m
Huina XING
CHN
30:24.36
Ejegayehu DIBABA
ETH
30:24.98
Derartu TULU
ETH
30:26.42
Women's 4x100m Relay
Jamaica
JAM
41.73
Russian Federation
RUS
42.27
France
FRA
42.54
Women's 4x400m Relay
United States of America
USA
3:19.01
Russian Federation
RUS
3:20.16
Jamaica
JAM
3:22.00
Women's Heptathlon
Carolina KLUFT
SWE
6952
Austra SKUJYTE
LTU
6435
Kelly SOTHERTON
GBR
6424
Women's 800m Wheelchair
Chantal PETITCLERC
CAN
1:53.66
Eliza STANKOVICH
AUS
1:53.84
Louise SAUVAGE
AUS
1:53.92